Denna webbplats använder cookies för att ge dig den bästa användarupplevelsen.

Genom att fortsätta ger du oss tillåtelse att lagra cookies. Läs mer om cookies

Fortsätt

Del 7: ”Man sabbar inte längre stämningen om man lyfter frågorna”

Den bild som bland annat #sistaspikenikistan har visat upp stämmer inte överens med den upplevelse som Maria Hernroth, hållbarhetschef på Peab, har haft av byggbranschen. Men efter tre års arbete med jämställdhets- och mångfaldsfrågor har hon en tydlig bild av problemen.
– Jag blev vd för ett dotterbolag i Peab när jag var 30 år och hade aldrig känt mig hindrad för att jag var kvinna. Nu förstår jag dock, säger hon.

För många organisationer blev #metoo och #sistaspikenikistan startskottet för ett större fokus på jämställdhet och mångfald. Maria Hernroth berättar att Peab har arbetat med detta sedan flera år tillbaka.

– Vi tog tag i frågan för nästan tre år sedan, säger hon. Det började med att våra elever, i sin årliga undersökning, berättade att klimatet på praktikplatserna var oacceptabelt. Efter det påbörjade vi på allvar ett gediget förändringsarbete, säger Maria Hernroth.

Hur kändes det när du fick höra om klimatet på skolor och arbetsplatser?

– Just då kände jag stor frustration, inte förvåning kanske, men en oro och besvikelse över den bilden som trädde fram. Det var inte den bilden som jag hade. Jag blev vd för ett dotterbolag i Peab när jag var 30 år och hade aldrig känt mig hindrad för att jag var kvinna. Nu förstår jag dock, efter att aktivt ha drivit dessa frågor i tre år.

Hur har arbetet för att motarbeta sexuella trakasserier förändrats hos er sedan avsiktsförklaringen?

– Vi hade ju redan arbetat med detta innan så avsiktsförklaringen var framförallt en bekräftelse på att det vi gör är viktigt, men det är klart att den gav ett extra tempo till arbetet.

– Vi valde att koppla ihop arbetet med SAM, systematiskt arbetsmiljöarbete, vilket har varit en bra metod för oss. Vi har varit dåliga på likabehandling men duktiga på arbetsmiljö och det är det som detta handlar om egentligen. Sedan gäller det också att höja kompetensen. Om du ska kräva något så måste du ge något, i detta fall kunskap. Vi driver egna skolor och med hjälp av våra pedagoger har vi utbildat våra elever i jämställdhet, mångfald och likabehandling. Vi har även utbildat cirka 7 000 av våra medarbetare på två år. Det rullar på fortfarande och vi ska nå alla 15 000.

– En tredje insats är att vi gjorde om våra styrdokument. Vi lade ner jättemycket jobb på att göra det i samverkan med medarbetarna. Vissa kanske inte känner sig diskriminerade på jobbet, men det kanske inte finns några långkalsonger i rätt storlek. Det handlar om att lyssna på medarbetarna för att komma fram till vilka åtgärder som kommer att ge mest effekt.

Har ni fått någon respons?

– Ja, många medarbetare har gett oss positiv feedback. Vissa säger att de inte har vågat prata om detta tidigare för att de känner att de inte har kunskap i frågan. Det är detta som är det farliga. Att det endast är en feministisk elit som driver det framåt. Det är väldigt viktigt att ha en ledning som visar vägen men personer ute på byggen ska också känna att de får äga frågan. När jag pratar med medarbetare så ser de en förändring. Det är okej att prata om det nu. Man sabbar inte längre stämningen om man lyfter frågorna.

Vad är dina förhoppningar på branschen i framtiden?

– ­Det slutliga målet är att branschen ska spegla samhället, men ett kortsiktigt mål är att göra den mer attraktiv för tjejer. Ungdomar väljer överlag könsstereotypa utbildningar på gymnasiet. Jag önskar att tjejer såg möjligheterna med byggbranschen. Den är inte tung och gubbig längre. Om siffrorna för tjejer på utbildningar kunde ändras så hade jag varit supernöjd.

 

Stoppa machokulturen

Sedan 2015 driver Byggcheferna och Byggnads projektet Stoppa machokulturen. Det är en del av vårt dagliga arbete för en schyst och jämställd byggbransch. Läs gärna avsiktsförklaringen som vi var med om att skriva under i november 2017.

 

Läs fler delar i artikelserien

Del 1: Ikano Bostads vd Robert Jaaniste
Del 2: NCC Buildings Sverigechef Henrik Landelius
Del 3: Veidekkes HR-chef Kristin Linus
Del 4: Installatörsföretagens vd Ola Månsson
Del 5: Sveriges Ingenjörers ordförande Ulrika Lindstrand
Del 6: Skanska Sveriges HR-direktör Anna Wenner
Del 8: JM:s vd och koncernchef Johan Skoglund
Del 9: Svensk Byggtjänsts vd Urban Månsson
Del 10: Byggnads ordförande Johan Lindholm

 

Publicerad 2018-10-12 i Mångfald

Följ oss på
sociala medier