Denna webbplats använder cookies för att ge dig den bästa användarupplevelsen.

Genom att fortsätta ger du oss tillåtelse att lagra cookies. Läs mer om cookies

Fortsätt

Så var Byggchefernas 2019

2019 var ett framgångsrikt år för Byggcheferna. Klicka här för att läsa föreningens verksamhetsberättelse och bokslut för året.  

Varje vår publicerar Byggcheferna årets verksamhetsberättelse och bokslut på byggcheferna.se. Det gör vi för att du som medlem ska få en tydlig bild av vad din medlemsavgift används till. Så här skriver föreningens ordförande Kajsa Hessel i årets förord:

”Du som är en del av Byggcheferna, du borde verkligen vara stolt. Du bidrar till förändringar som jag lär berätta om för mina barnbarn.

När vardagen fräser på känns det ofta som om man gör för lite. Att bläddra i den här verksamhetsberättelsen gör det tydligt hur mycket vi ändå hann uträtta 2019. Här är en snabbresumé för dig som har bråttom:

2019 var året då vi – bland annat – gjorde en av de mest omfattande medlemsundersökningarna i föreningens historia, släppte två rapporter som fick stor spridning i riksmedia, hade flera möten med ministrar, gav arbetsmarknadsministern två åtgärdsförslag mot dödsolyckor (förslag som bostadsministern senare förde fram i en egen debattartikel i Aftonbladet), diskuterade säkerhet i TV4:s Nyhetsmorgon, jobbade som illrar på Almedalsveckan, delade ut ett stipendium för ökad mångfald och jämställdhet, fortsatte växa i sociala medier, besökte utbildningar i hela Sverige för att sprida en uppdaterad bild av branschen, gjorde debut i Prideparaden och korade Årets byggchef.

Vi fortsatte helt enkelt – och fortsätter nu – att kämpa varje dag för en inkluderande, innovativ, hållbar, spännande, schyst och säker samhällsbyggnadssektor. Det är ett jobb som aldrig tar slut, men som blir roligare för varje år. För våra insatser gör faktiskt avtryck. Och avtrycken gör skillnad. De visar vägen till en framtidsbransch där alla har samma möjligheter. Tack för att du går i täten.”

Publicerad 2020-05-08 i Nyheter

Följ oss på
sociala medier