Denna webbplats använder cookies för att ge dig den bästa användarupplevelsen.

Genom att fortsätta ger du oss tillåtelse att lagra cookies. Läs mer om cookies

Fortsätt

Hon är ny ordförande i Väst

Byggcheferna har fått en ny ordförande i avdelning Väst: Derya Tumayer Silva, gruppchef inom WSP.
– Det känns fantastiskt att få ta över något som redan är välskött, säger hon.

Våren 2016 tillträdde Anders Oscarsson som ordförande för avdelning Väst. Han konstaterade då att endast en av styrelsens ledamöter var kvinna: ”Det är för lite, det ser vi alla.”

Fem år senare har Väst fått sin första kvinnliga ordförande. Derya Tumayer Silva, 35 år, ser fram emot att förvalta och utveckla föreningens historia:

– Jag vill skapa förebilder, så att fler kan tänka att ”kan de så kan jag”.

Just nu är Derya Tumayer Silva föräldraledig – på årsmötet där hon utsågs till ordförande hade hon sin fyramånadersson i knät. Inom samhällsbyggnad har hon varit arbetsledare och entreprenadingenjör, innan hon för tre år sedan bytte till konsultsidan.

– Jag läste företagsekonomi först, men kände att jag ville jobba med människor. Det jag såg på högskolan med ekonomer och jurister… jag hörde inte hemma där. Jag hörde hemma i byggbodarna. Jag gillar munhuggandet och att det är högt i tak. Jag gillar när det är lite skit under naglarna. Och jag har aldrig behövt stöta på idioter. Jag har bara träffat trevliga människor som har stöttat mig, från dag ett.

Vad är det du gillar med att jobba inom samhällsbyggnad?

– Det är oftast en lätt stämning, människorna är redo att bjuda på sig själva. Det är roligt att gå till jobbet. Sedan gör man någonting som kommer att stå kvar i 100 år, förhoppningsvis. Man bygger något och när man senare åker den vägen känner man att ”det där har jag byggt”. Det är ingen pappersprodukt.

Vilket problem i branschen är mest akut att lösa?

– Chefens arbetsmiljö. Det här med stressrelaterade sjukdomar, det är inget vi ska sticka under stolen med. I de flesta fall har arbetsgivaren ett vinstsyfte och då kanske det ibland går före människornas hälsa. Inom vår avdelning av Byggcheferna är hållbara chefer en fråga vi brinner för. Det pratas mycket om arbetsmiljö ute i byggproduktionen utifrån hantverkarna. Men det talas mer sällan om platschefens och arbetsledarens arbetsmiljö, med tidspress och allt vad det innebär.

Varför är det viktigt med engagerade medlemmar i Byggcheferna?

– Genom aktiva medlemmar kan vi driva frågor som gör att alla får en vettigare vardag, en balans i livet. Byggcheferna är också med och utvecklar och utbildar våra medlemmar, vilket gör att de får koll på sina skyldigheter och rättigheter. Jag är inte en sådan som tycker att vi ska upp till kamp och stå på barrikaderna, utan det är en dialog. Och ju mer man vet om sina rättigheter, desto starkare är man. Som medlem får du också ett enormt nätverk, som kan skapa nya affärer och nya möjligheter.

Publicerad 2021-05-03 i Nyheter

Följ oss på
sociala medier