Denna webbplats använder cookies för att ge dig den bästa användarupplevelsen.

Genom att fortsätta ger du oss tillåtelse att lagra cookies. Läs mer om cookies

Fortsätt

Hon kan bli ny ordförande för Byggcheferna

Byggchefernas nästa ordförande bör heta Kajsa Hessel.
Det är valberedningens förslag inför stämman i september.
– Hon har de egenskaper som jag vet kommer att krävas, säger föreningens avgående ordförande Lars Bergqvist.

Den 29–30 september hålls Byggchefernas stämma. Då ska en ny ordförande väljas för första gången sedan 1989. Under året har en valberedning haft i uppgift att utse förslag på ny styrelse.

– Det har varit ett ganska omfattande arbete, säger sammankallande Lars G Johansson. Det är inte bara ordförande och ledamöter som ska väljas, det är även suppleanter och ombud till Ledarnas kongress. Men jag tycker att vi har lyckats väldigt bra.

Valberedningen, som utöver Lars G Johansson består av Darko Brajkovic och Catharina Holmström, har enats om att föreslå Kajsa Hessel som ny ordförande. Hon är i dag vd för Projektgaranti.

– Sådana kandidater växer inte på träd, säger Lars G Johansson. Att hon visar intresse är naturligtvis en jättebra början. Hon brinner för frågorna och har redan varit med i styrelsen en tid. Det finns också en stark uppslutning bakom henne.

 

 

Lars Bergqvist, föreningens nuvarande ordförande, gläds åt valberedningens beslut:

– De har hittat en ordförandekandidat som jag ser som för bra för att vara sann, säger han. Kajsa Hessel har de egenskaper som jag vet kommer att krävas. Det är mycket roligare att lämna över när man vet att det hamnar i trygga händer. I övrigt föreslås en styrelse med både nytt och gammalt blod, så det finns en stor erfarenhet där. Den har även en viss mångfald, den har gott om kvinnor och är ganska spridd bland olika företag och sidobranscher.

Kajsa Hessel konstaterar att hon är ödmjuk inför förtroendet:

– Det ska bli jätteroligt att få vara med om att påverka förutsättningarna för Sveriges byggchefer, säger hon. Förutom allmän energi, och erfarenhet av den här typen av ledande positioner, kan jag tillföra en nykomlings perspektiv på branschen. Min profil ligger åt det beteendevetenskapliga hållet, men jag tycker också att det är viktigt med kommunikationen. Jag vill hjälpa till med att på ett begripligt sätt förmedla vad Byggcheferna är och vilken nytta vi gör i branschen.

 

Publicerad 2017-08-18 i Övrigt

Följ oss på
sociala medier