Denna webbplats använder cookies för att ge dig den bästa användarupplevelsen.

Genom att fortsätta ger du oss tillåtelse att lagra cookies. Läs mer om cookies

Fortsätt

Jeanet Corvinius – ny ordförande för Öst

Jag kommer lägga min och styrelsens energi på att se till så att våra medlemmar känner att medlemskapet i Byggcheferna är värdefullt. Medlemsnytta ska stå i fokus och det blir också temat för höstens klubbordförandekonferens.

Det säger Jeanet Corvinius som i våras efterträdde Catharina Lindén som ny ordförande för avdelning Öst.

− Det handlar om att ge våra medlemmar enkla men värdefulla verktyg. Styrelsen kommer därför att med medlemsnyttan i fokus arbeta fram ”Det perfekta mötet”, Den hållbara chefen” och liknande ”nyttigheter”, understryker Jeanet Corvinius.

Jeanet Corvinius hjärta klappar också för att förbättra tjänstemännens eftersatta arbetsmiljö.

− Det kan vara allt från att skapa trivsel ute i bodarna till hjälp med att förstå förväntningar och arbetsmiljö- och ekonomiska delegat för att känna sig trygg i sin roll som chef, säger Jeanet Corvinius.

Du har varit engagerad i samtalet kring könsroller och mångfald i byggbranschen. Hur vill du gå vidare med den utmaningen?

− Arbetet med att motverka fördomar inom branschen finns med i allt vi gör och är för mig en självklar och viktig del av det dagliga arbetet. Allt är möjligt om våra medlemmar mår bra i rollen som chef och ledare. Därför ska vi som förbund hjälpa till med att skapa rätt förutsättningar., betonar Jeanet Corvinius och låter segerviss.

Text: Pamela Collin

Det här är Jeanet Corvinius

Ålder: 34 år

Bor: Villa i Stuvsta, Huddinge.

Familj: Maken Marcus och två tjejtroll på 4 och 7år.

Nuvarande befattning: Projektchef, Stockholm Hus Bostäder, Skanska Sverige AB.

Tidigare arbeten: Projektchef, Projekteringsledare och Entreprenadingenjör.

Utbildning: KTH Byggteknik och design, högskoleingenjör.

Medlem i BC: 1999

Medlem i avd Öst:s styrelse: 2013

Medlem i BC:s styrelse (suppleant): 2013

BC:s ambassadörsprogram: 2011

Intressen: Familjen och vänner med god mat och dryck är alltid trevligt. Resor är ett måste för avkoppling, äventyr och nyfikenheten. Gärna till både kyla för vintersporter och värme för sol, avkoppling och dykning.

Största utmaning för byggbranschen: Jag tror att vi behöver förenkla branschens processer, många saker har krånglats till. Ska vi få duktiga byggchefer snabbt ut på banan måste vi alla hjälpas åt att belysa det viktigaste. Den användarvänlighet som idag är en självklarhet inom vissa områden är ett måste för att öka säkerheten och för att locka nya unga byggchefer till yrket.

 

 

 

Publicerad 2014-08-18 i Övrigt

Följ oss på
sociala medier