Käppar i byggbranschens hjul
Enligt tidningen Byggnadsarbetaren har antalet byggföretag ökat med 75 procent de senaste fem åren samtidigt som Arbetsmiljöverkets inspektioner har minskat under samma period. Kampen för att städa upp bland svartjobben fortsätter, men nya lagar och regler sätter käppar i hjulen för dem som anstränger sig för att arbeta hederligt. Effektivisering och ökad samverkan ska leda till billigare bostäder, men utländska företag kringgår svenska bygglagar och andra företag tvingas höja priserna för att möta sina mål.
Svårt att välja den hederliga vägen
Olyckor, kriminella och fuskare har gjort att byggbranschen fått utstå en hel del kritik under åren, men för de företag som anstränger sig för att arbeta hederligt finns flera av de grundläggande problemen direkt i själva byggsegmentet. Ren Byggbransch kämpar dagligen mot svartarbete, men i branschen möter man ofta motgångar från flera håll, vilket i viss mån gör att det lönar sig att fuska eller vara kriminell.
– Vi som inte är det tvingas ägna allt mer tid åt administration, säger Mattias Dahlgren, som driver ett byggföretag, till GöteborgsPosten. Nya lagar och regler som i all välmening – dock utan vidare eftertanke – införts skapar stora merkostnader för de som följer dem och ringa åtgärder mot dem som bryter mot dem.
Farligt att gynna svartarbete
Regler som tas fram för att hjälpa branschen och minska olyckor, fuskbyggen och så vidare innebär ibland i praktiken att arbetsprocessen försvåras och därmed gynnar de som till exempel väljer att jobba svart. Mattias ger som exempel hur Trafikkontoret ändrat den godkända längden på en lastbil, vilket resulterar i fler rundor eller fler lastbilar – alltså högre kostnader.
Samtidigt rapporterar tidningen Byggnadsarbetaren att Arbetsmiljöverkets inspektioner minskar medan byggbranschen växer i rask takt. Olyckor och dödsfall är skrämmande många och färre kontroller innebär större chans att komma undan med fusk och regelbrott. Krångligare regler ger dyrare metoder vilket i sin tur ger dyrare slutprodukter. Ett faktum som gör att många hederliga bolag förlorar jobb till konkurrenter som väljer att kringgå vissa föreskrifter och därför kan sätta billigare priser. Men där ökar också riskerna.
Så hur löser vi då problemet? Med tanke på byggbranschens specifika natur är det förstås nödvändigt med ett tydligt regelverk och målet är att samtliga aktiva företag ska följa dessa. Inte enbart för att slippa riskera att åka fast, men det ska i slutändan dessutom gynna både företaget, deras anställda och köparna.
Mattias Dahlgren säger till GP att många lagar och regler ofta tas fram utan större reflektion kring den slutgiltiga effekten i alla led. Man ser ett problem, arbetar snabbt för att hitta en lösning och missar att en bit hamnar snett någon annanstans i pusslet. Långsiktighet måste alltid vara en röd tråd.
Artikeln i GöteborgsPosten:
http://www.gp.se/nyheter/debatt/friaord/1.963156-det-ar-inte-latt-att-vara-hederlig
Kommentarer
Senaste nytt
Även chefer har rätt till skyddsombud
Fler och fler chefer och skyddsombud ser arbetsmiljöarbetet som en alltmer prioriterad del av ett företags verksamhet, men enligt en rapport från arbetsmiljöorganisationen Prevent saknar tre av tio skyddsombud kunskap och fyra av tio chefer saknar tid för arbetsmiljöarbetet.
Rapporten visar att fyra av tio skyddsombud anser sig inte ...Läs mer
Könsintegrerade arbetsplatser ger bättre hälsa
Finns det ett samband mellan en jämställd arbetsplats och hälsa? Det har i alla fall Arbetsmiljöverket nyligen konstaterat i en studie. Det finns nämligen siffror som visar att den svenska arbetsmarknaden tillhör de mest könssegregerade i världen. Jo, du läste rätt! Och det påverkar kvinnors hälsa, ett faktum är att de mår sämre än sina manliga kolleger. Kvinnor har högre sjukfrånvaro än män. Dessutom slutar fler kvinnoratt arbeta i förtid på grund av hälsoproblem.
Annica Vänje vid KTH, som står bakom den rapport som nyligen ...Läs mer
Nu pågår val av ombud till Byggchefernas föreningsstämma, som går av stapeln 13-14 september.
Först ut var avdelning Väst som höll sitt årsmöte den 14 mars på Varvsmuseet i Lundby på Hisingen i Göteborg. De 18 personer som dök upp fick förmånen att lyssna på ett intressant föredrag med bildvisning om Göteborgs varvshistoria av två entusiastiska medlemmar från Varvsmuseets ideella förening.
– Den här föreningen har samlat material om varven i Göteborg, Götaverken, ...Läs mer
Byggcheferna ESF projekt på youtube
Nu finns Byggchefernas ESF-mångfaldsutbildning i Västra Götaland att se på youtube, ett projekt som finansierat av Europeiska Socialfonden 2013.
Läs mer
Gruvarbetare får lika mycket dagsljus som dem som arbetar på kontor
Nya rön från Stressforskningsinstitutets projekt på LKAB Kiruna visar att skiftarbetare som arbetar både nattetid och under jord sannolikt inte exponeras för mindre ljus än en vanlig kontorsarbetare som arbetar dagtid.
– Vår undersökning visar att de faktiskt får mer dagsljus än de som ...Läs mer
Ledarnas löneavtal
Ledarnas löneavtal - som Byggchefernas medlemmar omfattas av – saknar procentsatser och potter och brukar därför benämnas ledaravtalet. Det betyder i praktiken att din lön är en fråga mellan dig och din närmaste chef.
– Rätt använd är det här en bra modell för alla parter eftersom båda kommer till tals. Men det förutsätter att man för en dialog, säger Irena Franzén, bransch- och avtalsansvarig på Ledarna
Läs mer
Byggcheferna håller möte i Örebro
Tisdag den 14 maj 2013 Conventum Konferens Örebro.
Klockan 16.30-19.00
Anmälan vill vi ha senast den 6 maj till byggcheferna@ledarna.se
Läs mer
Få kvinnor i grabbig byggbransch
Idag är andelen kvinnor som arbetar i byggbranschen ungefär 17 procent, i den siffran ingår även administrativa tjänster som exempelvis assistenter. Men det sker successivt en förskjutning; där man förr mestadels fann kvinnor i klassiska kvinnobefattningar är det idag fler och fler kvinnor som återfinns på mer tekniskt inriktade tjänster och som har en ingenjörsutbildning i botten.
Att utläsa hur stor andel kvinnor som har en arbetsledande ställning ...Läs mer
Nytt avtal med Byggvärlden
Alla drygt 17 000 medlemmar i Byggcheferna kommer även fortsättningsvis att få tidningen Byggvärlden i brevlådan. Det är ett resultat av att Byggcheferna förlängt prenumerationsavtalet fram till och med år 2015. Tidningen ingår som en del i medlemskapet.
– Byggvärlden är en utmärkt kanal för våra medlemmar som genom den får ett ...Läs mer
Byggcheferna på Högskolan i Halmstad-Samtal om etik i byggbranschen lockar nya medlemmar
Byggchefernas ambassadörsprojekt, med besök på bland annat högskolor för att informera om verksamheten och om vad man får som medlem, rullar på för fullt. Senast fick Högskolan i Halmstad besök. Ämnet för dagen var etik och moral, ett 30-tal studenter hade bänkat sig för att lyssna på Byggchefernas (BC) ordförande Lars Bergqvist som talade om vad man gör från Byggchefernas sida för att stävja bland annat mutor, svartarbete och liknande etiska dilemman i byggbranschen.
På plats fanns också BC: s senaste ambassadörstillskott 25-åriga Hampus Levén Svensson som äntrade ...Läs mer

Pontonkran välte - en död
Publicerat: Thu, 23 May 2013 14:38:47 +0000
Utländska företag måste anmäla anställda
Publicerat: Thu, 23 May 2013 09:26:34 +0000
Bostadsbyggandet ökade med 34 procent
Publicerat: Thu, 23 May 2013 07:57:31 +0000
Tipsa en vän