Byggcheferna

Lör, Maj 25, 2013 - 4:06:06

Mera mångfald börjar i chefens värdegrund

Byggchefernas ESF-projekt "Mera mångfald Bättre balans Väst" har nu pågått i ett år. En viktig stomme i projektet är diskussioner tillsammans med kollegor på samma arbetsplats kring mångfaldsfrågor. En grundlig diskussion om mångfald på företaget lyfter frågan mer än ett policydokument någonsin kan göra och diskussionerna har varit väldigt uppskattade av dem som har deltagit i projektet.

Bild ByggkranCatrin Kiviharju arbetar som projektledare på Erlandssons Bygg, ett av de företag som deltagit i ESF-projektet. Under en eftermiddag diskuterade hon mångfald tillsammans med ett trettiotal kollegor på Erlandsson Bygg och hon är mycket positiv till de lärdomar och tankar som hon har tagit med sig efter denna eftermiddag. Hon anser att mångfald är ett ämne där diskussi

År 2012 är byggbranschen fortfarande en angelägenhet främst för helsvenska medelålders män. Det rör på sig, men utvecklingen går långsamt. Med medel från ESF, Europeiska socialfonden i Sverige, har Byggcheferna fått en unik möjlighet att lyfta en av förbundets hjärtefrågor i ett tvåårigt mångfaldsprojekt. Projektet baseras på att byggföretag bjuds in för att diskutera mångfaldsfrågorna under en halvdag. Hittills har elva seminarier hållits.

– När det gäller jämställdheten har vi har en ökande andel kvinnor i byggbranschen, men utvecklingen går mycket långsamt framåt. Väldigt få kvinnor arbetar i produktionen, den stora ökningen har skett bland ingenjörer och konsulter. Där är andelen kvinnor idag omkring 14 procent, men bland yrkesarbetarna är andelen bara en enda procent, berättar Lars Tengvall, vice ordförande i Byggcheferna och ansvarig projektledare för ESF-projektet.
I Sverige har närmare var fjärde person, omkring 22 procent av invånarna, utländsk bakgrund eller två utländska föräldrar. Trots det visar aktuell statistik att endast sex procent av dem som arbetar inom byggbranschen har utländsk bakgrund. Utländska arbetare hyrs gärna in, men de är sällan anställda.
– Mångfaldsfrågan handlar ytterst om att en bransch mår bra av att i någon mån återspegla resten av befolkningen i stort, säger Lars Tengvall.

Stora frågor i små diskussionsgrupper
onen är en viktig del av lösningen och som sällan diskuteras kring fikaborden.
– Diskussionsformen tvingar en att tänka till kring sina egna åsikter. Vi fick först ett frågeunderlag som vi diskuterade i mindre grupper. Sedan fick vi enas om ett svar som vi redovisade. Det var lärorikt och väldigt intressant att höra hur mina medarbetare tänker kring frågor som dessa. I vissa fall tänkte vi väldigt annorlunda, och det var spännande att ta del av deras tankar, säger Catrin Kiviharju.

Byggchefernas ESF-projekt riktar sig främst mot chefer, men på mindre företag har även kollektivanställda deltagit. Orsaken till att projektet riktar sig mot företagets ledare är att chefernas värdegrund i hög grad påverkar resten av organisationen.

– Har inte chefen rätt värdegrund så får inte organisationen det. Många företag skriver policydokument, men arbetet stannar ofta vid det. Frågorna måste kunna kommuniceras också, och det är det som seminarierna hjälper till med, berättar Lars Tengvall.

Lars Tengvall framhåller flera gånger att det finns mycket att vinna på att komma till rätta med bristande mångfald i organisationerna.
- Den främsta vinsten för företagen är en bättre kulturell kompetens, en förståelse för andra kulturer. Vinsterna för individerna är ökad trivsel och sunda värderingar, säger Lars Tengvall.
Catrin Kiviharju berättar att hon naturligtvis ser att mångfalden i branschen är liten, men tror inte att det är ett isolerat problem för byggbranschen.

– Jag tror egentligen inte att det är bättre eller sämre i byggbranschen. När det gäller till exempel könsfördelning kan man ju ställa sig frågan varför det finns så många kvinnliga förskollärare, säger Catrin Kiviharju

Hon och hennes medarbetare hade inga svårigheter att se lösningen på de dilemman som de ställdes inför under seminariet.

– Till stor del handlar det om sunt förnuft och vanligt hyfs i umgänget med andra människor, avslutar Catrin Kiviharju. 

Ur Byggvärlden Nummer 8 2012.

 

Byggchefer om mångfald

Bild Eva VidesäterEva Gidsäter Nicklasson
ErlandssonBygg
Hur tycker du att byggbranschen ska satsa på mångfald?
Det är viktigt att få in fler kvinnor, så man bör definitivt fortsätta med mångfaldsseminarierna. De skapar många tankeställare.
Tror du att byggbranschen har mer problem med mångfalden än andra branscher?
Det är en bransch som har fler män än kvinnor av förklarliga skäl, vilket ger en viss jargong. Det problemet kan man även se i andra branscher, till exempel inom vårdyrket – men då med fler kvinnor än män.

 


Bild Henrik bratt
Henrik Bratt
Erlandsson Bygg
Hur tycker du att byggbranschen ska satsa på mångfald?
Vi måste vara lyhörda! Göteborg är en liten ankdamm, men det finns kunskap i hela världen som vi måste ta vara på.
Tror du att byggbranschen har större problem med mångfalden än andra branscher?
När vi söker folk så kommer en stor majoritet av ansökningarna från män med svensk bakgrund, kvinnor och personer med utländsk bakgrund är ganska få. Det återspeglar branschen ganska väl.

 

 


  • Skriv ut
  • Tipsa en vän
  • Facebook

Kommentarer



Namn:

Email:

Plats:

URL:

Kom ihåg min personliga info

Notifiera mig om uppföljande kommentarer

Skriv in ordet du ser nedan:






Senaste nytt

Även chefer har rätt till skyddsombud

Fler och fler chefer och skyddsombud ser arbetsmiljöarbetet som en alltmer prioriterad del av ett företags verksamhet, men enligt en rapport från arbetsmiljöorganisationen Prevent saknar tre av tio skyddsombud kunskap och fyra av tio chefer saknar tid för arbetsmiljöarbetet.

Rapporten visar att fyra av tio skyddsombud anser sig inte ...
Läs mer
Publicerat: 2013-05-23


Könsintegrerade arbetsplatser ger bättre hälsa

Finns det ett samband mellan en jämställd arbetsplats och hälsa? Det har i alla fall Arbetsmiljöverket nyligen konstaterat i en studie. Det finns nämligen siffror som visar att den svenska arbetsmarknaden tillhör de mest könssegregerade i världen. Jo, du läste rätt! Och det påverkar kvinnors hälsa, ett faktum är att de mår sämre än sina manliga kolleger. Kvinnor har högre sjukfrånvaro än män. Dessutom slutar fler kvinnoratt arbeta i förtid på grund av hälsoproblem.

Annica Vänje vid KTH, som står bakom den rapport som nyligen ...
Läs mer
Publicerat: 2013-05-17


Nu pågår val av ombud till Byggchefernas föreningsstämma, som går av stapeln 13-14 september.

Först ut var avdelning Väst som höll sitt årsmöte den 14 mars på Varvsmuseet i Lundby på Hisingen i Göteborg. De 18 personer som dök upp fick förmånen att lyssna på ett intressant föredrag med bildvisning om Göteborgs varvshistoria av två entusiastiska medlemmar från Varvsmuseets ideella förening.

– Den här föreningen har samlat material om varven i Göteborg, Götaverken, ...
Läs mer
Publicerat: 2013-05-15


Byggcheferna ESF projekt på youtube

Nu finns  Byggchefernas ESF-mångfaldsutbildning i Västra Götaland att se på youtube, ett projekt som finansierat av Europeiska Socialfonden 2013.

Se klippet här! ...
Läs mer
Publicerat: 2013-05-10


Gruvarbetare får lika mycket dagsljus som dem som arbetar på kontor

Nya rön från Stressforskningsinstitutets projekt på LKAB Kiruna visar att skiftarbetare som arbetar både nattetid och under jord sannolikt inte exponeras för mindre ljus än en vanlig kontorsarbetare som arbetar dagtid.

– Vår undersökning visar att de faktiskt får mer dagsljus än de som ...
Läs mer
Publicerat: 2013-05-08


Ledarnas löneavtal

Ledarnas löneavtal - som Byggchefernas medlemmar omfattas av – saknar procentsatser och potter och brukar därför benämnas ledaravtalet. Det betyder i praktiken att din lön är en fråga mellan dig och din närmaste chef.
– Rätt använd är det här en bra modell för alla parter eftersom båda kommer till tals. Men det förutsätter att man för en dialog, säger Irena Franzén, bransch- och avtalsansvarig på Ledarna

Den här modellen för lönesättning är inte ny. För ledarnas medlemmar inom byggsektorn har den ...
Läs mer
Publicerat: 2013-05-03


Byggcheferna håller möte i Örebro

Tisdag den 14 maj 2013 Conventum Konferens Örebro.
Klockan 16.30-19.00
Anmälan vill vi ha senast den 6 maj till byggcheferna@ledarna.se

Program Mycket pekar på att svenskt arbetsliv befinner sig i en brytningstid, där stora utmaningar ...
Läs mer
Publicerat: 2013-04-30


Få kvinnor i grabbig byggbransch

Idag är andelen kvinnor som arbetar i byggbranschen ungefär 17 procent, i den siffran ingår även administrativa tjänster som exempelvis assistenter. Men det sker successivt en förskjutning; där man förr mestadels fann kvinnor i klassiska kvinnobefattningar är det idag fler och fler kvinnor som återfinns på mer tekniskt inriktade tjänster och som har en ingenjörsutbildning i botten.

Att utläsa hur stor andel kvinnor som har en arbetsledande ställning ...
Läs mer
Publicerat: 2013-04-26


Nytt avtal med Byggvärlden

Alla drygt 17 000 medlemmar i Byggcheferna kommer även fortsättningsvis att få tidningen Byggvärlden i brevlådan. Det är ett resultat av att Byggcheferna förlängt prenumerationsavtalet fram till och med år 2015. Tidningen ingår som en del i medlemskapet.

– Byggvärlden är en utmärkt kanal för våra medlemmar som genom den får ett ...
Läs mer
Publicerat: 2013-04-23


Byggcheferna på Högskolan i Halmstad-Samtal om etik i byggbranschen lockar nya medlemmar

Byggchefernas ambassadörsprojekt, med besök på bland annat högskolor för att informera om verksamheten och om vad man får som medlem, rullar på för fullt. Senast fick Högskolan i Halmstad besök. Ämnet för dagen var etik och moral, ett 30-tal studenter hade bänkat sig för att lyssna på Byggchefernas (BC) ordförande Lars Bergqvist som talade om vad man gör från Byggchefernas sida för att stävja bland annat mutor, svartarbete och liknande etiska dilemman i byggbranschen.

På plats fanns också BC: s senaste ambassadörstillskott 25-åriga Hampus Levén Svensson som äntrade ...
Läs mer
Publicerat: 2013-04-23


Sidan 1 av 16 sidor  1 2 3 >  Sista >